• کد خبر: 7793
  • گروه : اخبار , ویژه ها
  • تاریخ انتشار:19 شهریور 1402 ساعت: 15:24

«خرخر کردن»؛اثری بر اساس تجربیات کریستن لستر

طبق گفته‌ی کریستن لستر در ویدیوی منتشر شده از پشت صحنه‌ی ساخت «خرخر کردن»، این اثر بر اساس تجربیات و احساسات شخصی وی ساخته شده است.


با وجود اینکه استودیو پیکسار نامی آشنا در دنیای انیمیشن‌های کوتاه است، بسیاری از آثار رنگارنگ این استودیوی بزرگ را نمی‌توان در دنیای اینترنت پیدا کرد. با این حال به‌نظر می‌رسد قرار است این رویه‌ی عدم انتشار رایگان آثار کوتاه پیکسار با پروژه‌ی جدید این استودیو، SparkShorts، تغییر کند. پروژه‌ی SparkShorts شامل چندین انیمیشن کوتاه است که قرار است با تکنیک‌های داستان سرایی و روند کاری جدید ساخته و رایگان در اینترنت منتشر شوند. اولین انیمیشن کوتاه این سری،«خرخر کردن»به کارگردانی و نویسندگی کریستن لستر است. با وجود اینکه زمان زیادی از انتشار انیمیشن کوتاه«خرخر کردن»روی اینترنت نمی‌گذرد، این اثر به لطف فضای گرم، طنز لطیف و پیام محکمی که دارد، با استقبال شدید کاربران مواجه شده است.

داستان انیمیشن «خرخر کردن» در شرکتی با نام B.R.O Capital روایت می‌شود. در این قصه، یک گلوله‌ی کاموایی مستعد و مشتاق به نام یارنی هیجینکس وارد یک محیط کاری جدید می‌شود که جز او تمامی کارکنان مرد هستند. او که با همه‌ی کارکنان تفاوت دارد، سریعا متوجه می‌شود که قرار است زمانی سخت را برای پذیرفته شدن توسط همکارانش پشت سر بگذارد. در پی دریافت حس تعلق و درک، یارنی با تصمیمی دشوار باقی می‌ماند؛ خودش بماند و دنیایی از تنهایی را در محل کار تحمل کند، یا رفتارش را به میل سایرین عوض کند و جای خود را در دفتر پیدا کند.

طبق گفته‌ی کریستن لستر در ویدیوی منتشر شده از پشت صحنه‌ی ساخت «خرخر کردن»، این اثر بر اساس تجربیات و احساسات شخصی وی ساخته شده است. او درباره‌ی این اثر گفت:این اثر بر اساس تجربیات شخصی من در صنعت انیمیشن سازی ساخته شده است. وقتی سر کار اولم رفتم، من تنها زن در محل کار بودم، پس برای اینکه بتوانم مشغول انجام‌ کارهایی شوم که دوست داشتم، رفتارهایی مردانه از خود نشان می‌دادم تا بتوانم میان همکارانم پذیرفته شوم. بعد از مدتی، من به استودیو پیکسار وارد شدم و برای اولین بار با تیمی متشکل از زنان شروع به کار کردم، تازه متوجه شدم که چه مقدار از زنانگیم را در گذشته رها کرده‌ام و از دست داده‌ام.


انیمیشن«خرخر کردن»دارای ظاهر شیرین و همیشگی آثار پیکسار به همراه یک مفهوم تلخ و نه چندان عمیق است که باعث می‌شود قضاوت و مخالفت با مضمون اصلی اثر سخت باشد. در ظاهر، فیلم لستر یک اثر در دسترس و خانوادگی است که تفاوت خاصی با سایر آثاری که کودکان جوان را مخاطب قرار می‌دهند ندارد، با این وجود رفته رفته لایه‌هایی بزرگسالانه به جنبه‌های مختلف اثر اضافه می‌شود که بحث‌هایی عمیق‌تر از آنچه انتظار داشتید آغاز می‌کند. مسئله‌ی مشکلات زنان در محیط کار، از دیر باز آغازگر گفتوگوهای زیادی بوده است؛ از تبعیض‌ها، تفاوت حقوق و آزار و اذیت گرفته، تا نادیده گرفته شدن خواسته‌ها و نظرات.
با وجود اینکه پیکسار می‌گوید می‌خواهد چارچوب‌های سبک انیمیشن سازی کلاسیک خود را در پروژه‌ی SparkShorts به چالش بکشد، اما از دید من «خرخر کردن» از هیچ نظری اثر انقلابی و نوینی به‌شمار نمی‌رود. از نظر بصری، لستر و گروهش داستان این گلوله‌ی کاموایی بانمک را در یک محیط کار عادی روایت می‌کنند تا متفاوت بودن و خاص بودن شخصیت اصلی بیشتر به چشم بیاید. با وجود اینکه انیمیشن کوتاه«خرخر کردن»می‌خواهد به کلیشه‌ها و معضلات محل کار و اهمیت مسئله‌ی لزوم ایجاد فضای سالم و خارج از تفکرات مسموم در محل کار برای زنان بپردازد، اما خود با استفاده‌ی نمادین از گلوله‌های کاموایی به‌جای زنان، به نحوی درگیر این کلیشه‌ها می‌شود؛ استفاده‌ از رنگ‌هایی همچون صورتی، بنفش یا زرد، به کار بردن اشیایی همچون کاموا و تصویرگرایی به شکلی آسیب پذیر و صد البته زیبا و با نمک، خود باعث می‌شود تا این شخصیت‌ها در داستان خود دارای صفاتی باشند که سازنده‌ی این اثر قصد دارد با طبق گفته‌ی کریستن لستر در ویدیوی منتشر شده از پشت صحنه‌ی ساخت «خرخر کردن»، این اثر بر اساس تجربیات و احساسات شخصی وی ساخته شده است.«خرخر کردن» به نبرد استفاده‌ی ناعادلانه از آنان برود.


من به شخصه کمتر جذب انیمیشن‌هایی همچون «خرخر کردن» می‌شوم، چون اغلب اوقات به‌نظر من این دسته از آثار کمتر از نظر سبک طراحی تصویر یا داستان سرایی حرفی جدید برای زدن دارند، اما این انیمیشن کوتاه کاملا دارای رنگ و بوی آثار پیکسار است و بی شک اکثر طرفداران این استودیو را به خود جذب می‌کند. با این حال، نقطه‌ی قوت اصلی این انیمیشن مطرح کردن موضوع اجتماعی مهم و حائز اهمیت با زبان ساده برای کودکان است. داستان‌های کودکانه و انیمیشن‌ها جزو قدرتمندترین ابزار برای آموزش و تعلیم کودکان هستند، از این رو در خیلی از سازمان‌ها و کشورها از آن‌ها برای مطرح کردن خیلی از مسائل حائز اهمیت که والدین کمتر می‌توانند مستقیما برای کودکانشان جا بیاندازند، استفاده می‌کنند. به وضوح می‌توان مباحثی همچون ایجاد فرصت برابر در مکان‌های مختلف، برقراری محیط کاری سالم و دوری از تبعیضات سنتی را با زبانی ساده و روان در این اثر مشاهده کرد، که باعث می‌شود با چشم پوشی کردن از یکی دو شوخی نه چندان کودکانه، از این انیمیشن به عنوان اثری مناسب و آموزنده برای همه سنین، به خصوص بینندگان کم سن و سال، یاد کنیم.
انیمیشن کوتاه«خرخر کردن» همان چیزی است که از یک اثر کوتاه از پیکسار سراغ دارید؛ از نظر بصری زیباست، دارای شخصیتی بانمک و دوست داشتنی است و داستانی به نسبت تاثیرگذار روایت می‌کند.«خرخر کردن»اولین اثر از پنج انیمیشن کوتاه برنامه‌ی SparkShorts استودیو پیکسار است که قرار است به مرور زمان به صورت رایگان در اینترنت منتشر شوند. حساب توییتر استودیو پیکسار خبر داد که باقی انیمیشن‌های کوتاه این پروژه در سال میلادی جاری با همکاری استودیوهای تابعدیزنیتولید و منتشر خواهند شد.

نویسنده:زهرا طاهریان

کلید واژه:
گروه بندی: اخبار , ویژه ها

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است