• کد خبر: 3832
  • گروه : اخبار , ویژه ها
  • تاریخ انتشار:11 خرداد 1401 ساعت: 10:13

اشاره‌های سینمای ایران به اهمیت و تأثیر امام رضا (ع)؛ معجزه ایمان

افتخار سینمای ایران است که همواره توجه ویژه‌ای به شهر مشهد و بارگاه ملکوتی امام هشتم داشته و قصه‌های مختلفی را حول محور این شهر مذهبی و توریستی تعریف کرده است. 


افتخار سینمای ایران است که همواره توجه ویژه‌ای به شهر مشهد و بارگاه ملکوتی امام هشتم داشته، قصه‌ها و روایت‌های مختلفی را حول محور این شهر مذهبی و توریستی تعریف کرده و گاه به جایگاه معنوی امام رضا (ع) نیز اشاره شده است. این‌جا نگاهی انداخته‌ایم به مهم‌ترین و خاطره‌انگیزترین اشاره‌های سینمای ایران به اهمیت و تاثیر امام رضا (ع).

محسن مخملباف نخستین فیلمساز بعد از انقلاب بود که فیلمی درباره امام رضا (ع) و شفای بیماران ساخت؛ «دو چشم بی‌سو» با بازی محمد کاسبی و مجید مجیدی در سال ۱۳۶۲ ساخته شد و روایتی از زندگی فردی به نام مشهدی ایمان را به تصویر کشید که شفای چشمان فرزند نابینایش را از امام رضا (ع) می‌گیرد.

احمدرضا درویش در «کیمیا» به سراغ داستانی از مردان و زنان متاثر از جنگ می‌رود که بخشی از این روایت در شهر مشهد می‌گذرد. خسرو شکیبایی، بیتا فرهی و رضا کیانیان از جمله بازیگران «کیمیا» هستند که درویش داستان شخصیت اصلی‌اش با نام رضا را که در مشهد به دنبال خانواده‌اش می‌گردد با اتکا به حضور قدرتمند آن‌ها روایت می‌کند.

مجید مجیدی کارگردان مطرح سینما سال ۱۳۸۴ مستندی با نام «رضای رضوان» می‌سازد که از معدود آثار مطرح و جامع درباره بارگاه مطهر رضوی است. این مستند روایت مردانی است که بی‌مُزد و منت در حرم امام رضا (ع) مشغول امر کفشداری زائران هستند. این روایت جذاب در نهایت به جایگاه این امام بزرگ در دل و جان ایرانیان می‌پردازد.

رسول صدرعاملی فیلمسازی است که سه‌گانه‌ای را درباره آدم‌ها و رابطه‌شان با امام رضا (ع) ساخته است؛ «هر شب تنهایی» با بازی لیلا حاتمی و حامد بهداد، «شب» با بازی امین حیایی، عزت الله انتظامی و خسرو شکیبایی و «در انتظار معجزه» با بازی حمید فرخ نژاد و پریوش نظریه آثاری هستند که صدرعاملی تلاش کرده است بخش‌های کمتر گفته شده از زندگی زائران حرم رضوی را به تصویر بکشد.

حمید نعمت الله تله‌فیلمی را درباره زیارت حرم رضوی ساخته است که جزو آثار دوست‌داشتنی در این عرصه است. «بیا از گذشته حرف بزنیم» با بازی ثریا قاسمی، مهین شهابی، پوراندخت مهیمن و آزیتا لاچینی داستان مادرانی است که همسفر مشهد می‌شوند و قصه‌ها و روابط‌شان در مشهد مقدس ابعاد تازه‌ای به خود می‌گیرد.

«دعوتنامه» هم کاری از مهرداد فرید و ساخته شده در سال ۱۳۹۵ است که زندگی شخص درمانده‌ای را در مشهد روایت می‌کند. کار این فرد، دزدی از زائران امام رضا است و از این راه روزگاری می‌گذراند. حمیدرضا آذرنگ، میترا حجار، شقایق فراهانی، شهاب شادابی، بهزاد جعفری و… در این فیلم چالش‌برانگیز بازی می‌کنند.

مهدی فخیم زاده کارگردان مطرح سینما و تلویزیون با ساخت سریال «ولایت عشق» به‌طور مستقیم به دوران زعامت امام رضا (ع) در زمان خلاف مأمون عباسی و سفر آن امام همام به منطقه خراسان ایران می‌پردازد. سریال «ولایت عشق» از آثار ماندگار تلویزیون است که مخاطب را با ابعاد مختلف امام هشتم آشنا می‌کند و تاکنون چندین تله‌فیلم از آن تهیه و در مناسب‌های مختلف منتشر شده است.

 

منبع: فیلیموشات

انتهای پیام/

کلید واژه:
گروه بندی: اخبار , ویژه ها

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است