شخصیت امیرشایگان را غیرقابل پیش‌بینی طراحی کردیم


 پویا سعیدی یکی از نویسندگان اصلی سریال «میخواهم زنده بمانم» در گفتگویی که با ماهنامه «صبا» داشت درباره این سریال نکاتی را گفت که در شماره جدید خواهید خواند و بخشی از آن در ادامه آمده است.

  • شخصیت امیرشایگان را غیرقابل پیش‌بینی طراحی کردیم

ما برای کوچک‌ترین شخصیت‌های این فیلمنامه هم زمان صرف کردیم، جلسه گذاشتیم و به کمک کارگردان، بازیگر و دیگران بازنویسی کردیم. طبیعتا اگر این حجم را اندازه گیری کنیم بخش اعظمش به کاراکتر امیر شایگان مربوط می‌شود. لازم است بگویم که ما ده ماه روی این فیلمنامه کار کردیم و چون داستان با کنش‌ و واکنش‌های شخصیت شایگان پیش می‌رود بخش زیادی از این ده ماه، صرف این شد تا بتوانیم شخصیت امیر شایگان را غیر قابل پیش بینی طراحی‌ کنیم. گفتار و کردار منحصر به خودش را طراحی و شکل دادیم و در این مسیر از زمانی که بازیگر هم به کار اضافه شد و هدایت او زیر نظر کارگردان شکل گرفت و صحنه‌ها ضبط شد، یک سری ابعاد دیگری هم در اجرا به کاراکتر اضافه شد که خوشبختانه این شخصیت نظر مخاطب را هم جلب کرده و من از این بابت خوشحال هستم.

 

  • سعی کردیم مثل سریال‌های غربی شروع محکمی داشته باشیم

اینکه سریال «می‌خواهم زنده بمانم» در قسمت اول با مخاطب ارتباط برقرار کرد به تجربه‌ی ما در مقام مخاطب بازمی‌گردد. من خودم شخصا خیلی سال بود که سریال ایرانی نمی‌دیدم یعنی با اینکه از کودکی با تلویزیون بزرگ شده بودم اما از یک جایی به بعد دیگر نتوانستم سریال‌ها را تحمل کنم. یکی از دلایل عمده‌‌اش این بود که ما شخصیتی نمی‌دیدیم و دیالوگ‌هایی که از دهان شخصیت‌ها می‌شنیدیم آنقدر کلیشه‌ای بود که انگار آن‌ را بارها شنیده بودیم. خلاقیتی در معرفی شخصیت نمی‌دیدیم و به طور کلی با اینکه سریال سازی در سطح جهانی و تا حتی همین کشور همسایه ترکیه بسیار صنعت موفقی است اما خیلی باعث تاسف بود که چرا سریال‌نویس‌های ایرانی به این مساله توجه نمی‌کنند و همچنان کلیشه‌های شکل گرفته در این سال‌ها را ادامه می‌دهند. به همین دلیل هدف ما از اولِ کار بر این بود که روند سریال‌های ایرانیِ دیگر را طی نکنیم. به همین خاطر شروع به مطالعه کردم و به مقاله‌ها و کتاب‌هایی از منابع خارجی برخوردم و تازه متوجه شدم که اصلا ساختار نوشتن سریال فرق می‌کند. سعی کردیم تا با رعایت آن ساختار بتوانیم تا جایی که در این سیستم ممکن است و اجازه داریم شبیه سریال‌های غربی قصه بگوییم و در سریال‌های غربی مهم‌ترین قسمت‌ها همان قسمت‌های اول هستند و اگر این‌ها نباشند سریال اصلا ادامه پیدا نمی‌کند. درنتیجه سعی کردیم تا روند معکوس را طی کنیم و شروع محکمی را داشته باشیم.

کلید واژه:
گروه بندی: اخبار , دسته‌بندی نشده

هنوز دیدگاهی منتشر نشده است